Site last updated 6/3/2021

Birnamwoodkings.webs.com

The official 2021 site of the (B.A.B.A) Badger Amateur Baseball Association North Division team 

2012 Season Schedule

 

**All games start @ 1:30pm unless otherwise noted**

Home games are in CAPITALS

Click on the scores to view the games box score

 
 

DATE
OPPONENT
SCORE
RESULT
May





Sun 6th
BYE



Sun 13th
@ Aniwa
L    11-12
WP – Nathan Jansen






LP – Jason Rieck (0-1)
Sun 20th
@ Elderon
L     7-6
WP - Rick Boda






LP - Brandon Brehmer
Fri 25th
HATLEY
W    6-4
WP - Kevin Lex






LP - Josh Hahn







June





Sun 3rd
@ Wittenberg
Forfeit
WP -






LP -
Sun 10th
@ Eland
L   9-6
WP - Jared Richter






LP - Brandon Brehmer
Sun 17th
MATTOON
W  13-4
WP - Brandon Brehmer






LP - Cole Kuenzli
Sun 24th
BYE










July





Sun 1st
ANIWA
Forfeit
WP -






LP -
Sun 8th
ELDERON
W  11-9
WP - Brandon Brehmer






LP - Rick Boda
Sun 15th
@ Hatley
L  5-2
WP - Josh Hahn






LP - Brandon Brehmer
Sun 22nd
WITTENBERG
W  12-9
WP - Corey Krull






LP - Tom Froom
Sun 29th
ELAND
W  8-4
WP - Corey Krull






LP - Jared Richter







August





Sun 5th
@ Mattoon
L  5-3
WP - Phil Seis






LP - Brandon Brehmer

 

2011 Season Schedule

**All games start @ 1:30pm unless otherwise noted**

Home games are in CAPITALS

Click on the scores to view the games box score

DateOpponentScoreResult
MAY
Sun. 8thELANDW 14-3WP - Jim Bembenek (1-0)
LP - Vaughn Steebs
Sun. 15thBYE
Sun. 22nd@ HatleyW 10-6WP - Brandon Brehmer (1-0)
LP - Chevy Schultz
Sun. 29th@ AniwaL 14-8WP - Scott Farmer
LP - Corey Krull (1-1)
JUNE
Sun. 5thMATTOONL 7-6WP - Cole Kuenzli
LP - James Bembenek (1-1)
Sun. 12th@ ElderonL 10-6WP - Rick Boda
LP - Brandon Brehmer (1-1)
Sun. 19thWITTENBERGPPD - Rain
***BirnamwoodHomecomingGame***
Sun. 26th@ ElandW 2-0WP - Brandon Brehmer (2-1)
LP - Joe Buss
JULY
Fri 1st @ 7pmWITTENBERGL 4-1WP - Erik Steigerwald
LP - Brandon Brehmer (2-2)

Fri. 8th

HATLEY
L 10-3
WP - Josh Hahn
LP - Brandon Brehmer (2-3)
Fri 15th @ 7pmANIWAL 3-2WP - Adam Janikowski
LP - Brandon Brehmer (2-4)
Sun. 24th@ MattoonW 11-3WP - Brandon Brehmer (3-4)
LP - Cole Kuenzli
Sun. 29thELDERONL 22-5WP - Rick Boda
LP - James Bembenek (1-2)
AUGUST
Sun. 7th@ WittenbergW 14-9WP - Brandon Brehmer (4-4)
LP - Jordan Haag
EndofRegularSeason

2010 Season Schedule

 

**All games start @ 1:30pm unless otherwise noted**

Home games are in CAPITALS

Click on the scores to view the games box score

Date                   Opponent                   Score                          Result                              
 MAY                                                                          

Sun. 9th         @ Aniwa            10-9            WP-Corey Krull (1-0)
                                                    LP-Roger Mortenson (0-1)

Sun. 16th        MATTOON             6-2            WP-Kevin Lex (1-0)
                                                    LP-Nic Tatro (0-1)

Sun. 23rd        BYE

Sun. 3Oth        @ Hatley            5-4            WP-Kevin Lex (2-0)
                                                    LP-Josh Hahn (2-2)
                                                    SV-Corey Krull (1)
 JUNE                                                                         

FRI. 4th         ELDERON             2-7 F/5 inn.   WP-Rick Boda
@ 7:00pm                         due to heavy fog
   LP-Kevin Lex (2-1)

Sun. 13th        @ Eland             13-7           WP-Kevin Lex (3-1)
                                                    LP-Joe Buss

Sun. 20th        WITTENBERG          3-6            WP-Eric Steigerwald
        ***Birnamwood Homecoming Game***            LP-Kevin Lex (3-2)

Sun. 27th        ANIWA               3-8            WP-Scott Farmer
                                                    LP-Corey Krull (2-0)

 JULY                                                                         

Sun. 4th         @ Mattoon          18-4            WP-Jared Tomany
                                                    LP-Kevin Lex (3-3)

Sun. 11th        BYE

FRI. 16th        HATLEY              1-0            WP-Josh Hahn
@ 7:00pm                                            LP-Corey krull (2-1)
                                          
Sun. 25th        @ Elderon           4-5  F/10 inn  WP-Rick Boda                                                     LP-Corey Krull (2-2)

 AUGUST                                                                      

Sun. 1st         ELAND               18-11          WP-Eric Resch (1-0)
                                                    LP-Joe Buss

Sun. 8th         @ Wittenberg        1-4            WP-Eric Steigerwald
                                                    LP-Brandon Brehmer (0-1)

---------------------------End of Regular Season--------------------------------

Play-in Game for 4th playoff spot

Fri. 13th        @ Wittenberg        13-5           WP-Corey Krull (3-2)
@7:30pm          (game to be played in B'wood)      LP-Paul Kristof

Sun. 15th    Divisional Playoffs
                 
  
Mattoon, 4 @ Hatley, 5

Birnamwood @ Elderon                
5-2
            WP-Brandon Brehmer
                                                    LP-Rick Boda


Sun. 22nd    Divisional Finals

Birnamwood @ Hatley                  4-3 F/10 inn   WP-Josh Hahn
                                                    LP-Corey Krull

Sun. 29th    BABA Semi-Finals

Hatley, 13 @ Tigerton, 5

 SEPTEMBER                                                                  

Sun. 5th     BABA Grand Championship

Waupaca @ Tigerton

 -----------------------------------------------------------------------------------------------

2010 BABA Grand Championship Brackets

Marion Meisters @          
Neopit Chiefs        
      
Neopit Chiefs        
 Clintonville (Host)     
      
Clintonville A's @       
Clintonville A's @     
     
Gresham Gophers        
   Waupaca @   
      
Plover       
Plover     
    
Wey-Mont @      
 Waupaca @    
     
Scandinavia @       
Waupaca @     
     
Waupaca       
     Grand Champion 
       
Birnamwood @        
Birnamwood @      
     
Elderon      
 Hatley @     
     
Mattoon @      
Hatley    
    
Hatley      
   Tigerton 2pm  
      
Caroline Cougars @        
Tigerton Tigers @       
     
Tigerton Tigers       
 Tigerton (Host)    
      
Leopolis Bulldogs @        
Little Falls Loggers      
      
Little Falls Loggers        
 

2009 Season Schedule

Home games are in CAPITALS

 Date                 Opponent                     Score                          Result
 MAY                                                                          

Sun. 10th        BYE
                                                   
Sun. 17th        BYE                          
                                              
Sun. 24th        @ Aniwa           L 13-7          WP-Scott Greening
                                                   LP-Corey Krull
                                                   
Sun. 31st        WITTENBERG        L 13-10         WP-Erik Steigerwald
                                                   LP-Corey Krull
                                                   
 JUNE                                                                         

Sun. 7th         @ Hatley          Postponed         Rescheduled for
                                    (rain)             July 24th

Sun. 14th        @ Eland           L 14-10         WP-Joe Buss
                                                   LP-Kevin Lex

Sun. 21th        ELDERON           W 15-5          WP-Caleb Zblewski
        ***Birnamwood Homecoming Game***           LP-Eli Bierman

Sun. 28th        BYE

 JULY                                                                         

Sun. 5th         BYE                          

Sun. 12th        ANIWA             W 6-0           WP-Caleb Zblewski
                                                   LP-Roger Mortenson

Sun. 19th        @ Wittenberg      L 6-5 F/12inn.  WP-Erik Steigerwald
                                                   LP-Corey Krull
                                          
Fri. 24th        HATLEY            L 9-0           WP-Josh Hahn
 @ 7pm                                             LP-Corey Krull

Sun. 26th        @ Hatley          L 8-4           WP-Pete Volpe
                                                   LP-Caleb Zblewski

 AUGUST                                                                      

Sun. 2nd         ELAND             L 20-2          WP-Joe Buss
                                                   LP-Caleb Zblewski

Sun. 9th         @ Elderon         L 23-6          WP-Rick Boda
                                                   LP-Corey Krull

---------------------------End of Regular Season--------------------------------

Sun. 16th    Divisional Playoffs
                
Wittenberg/Aniwa @ Elderon
                 Eland @ Hatley

               
Sun. 23rd    Divisional Finals

Sun. 30th    BABA Semi-Finals

 SEPTEMBER                                                                  

Sun. 6th     BABA Grand Championship

2008 Season Schedule

Date                         Opponent                      Score                      Result
 MAY                                                                

Sun. 6th             @ Eland                      (PPD - wet field)         
                                                   
Sun. 11th            ALMON             L 11-1     WP-Mike Rickert
                                                  LP-Kevin Lex(0-1)

Sun. 18th            ANIWA             L 16-4     WP-Nathan Jansen
                                                  LP-Kevin Lex(0-2)
                                                   
Sun. 25th            @ Wittenberg      L 18-5     WP-Erik Steigerwald
                                                  LP-Corey Krull (0-1)
                                                   
 JUNE                                                               

Sun. 1st             HATLEY            W 9-6      WP-Caleb Zblewski (1-0)
                                                  LP-Josh Hahn


Sun. 8th             BYE

Sun. 15th            @ Elderon         L 13-4    WP-Aaron Dobbe
                                                 LP-Caleb Zblewski (1-1) 

Sun. 22nd            ELAND             W 9-3     WP-Caleb Zblewski (2-1)
                                                 LP-Vaughn Steebs

Sun. 29th            @ Almon           W 6-3     WP-Caleb Zblewski (3-1)  
                                                 LP-Matt Brunner
 JULY                                                               

Fri. 4th     3pm     @ Eland           W 7-2     WP-Kevin Lex (1-2)
                                                 LP-Joe Buss

Sun. 6th             @ Aniwa           L 12-6    WP-Nathan Jansen
                                                 LP-Caleb Zblewski (3-2)
                                          
Sun. 13th            WITTENBERG        W 9-8     WP-Corey Krull (1-1)
                                                 LP-Erik Steigerwald

Sun. 20th            @ Hatley          L 2-0     WP-Josh Hahn
                                                 LP-Kevin Lex (1-3)   
                                                  
Sun. 27th            BYE

 AUGUST                                                           

Sun. 3rd             ELDERON           L 11-2    WP-Rick Boda
                                                 LP-Kevin Lex (1-4)

Fri. 8th            @ Wittenberg       L 10-6    WP-
                                                 LP-

---------------------------End of Regular Season---------------------

Sun. 10th         Divisional Playoffs
               
Sun. 17th         Divisional Finals

Sun. 24th         BABA Semi-Finals

Sun. 31st         BABA Grand Championship

2007 Season Schedule

Date                         Opponent                      Score                      Result
 MAY                                                                

Sun. 6th             ELAND              W 9-2      WP-Kevin Lex (1-0)
                                                   LP-Vaughn Steebs

Sun. 13th            @ Almon            (PPD - Rain)

Sun. 20th            @ Aniwa            L 15-11    WP-Nathan Jansen
                                                   LP-Kevin Lex (1-1)

Sun. 27th            WITTENBERG         L 10-8     WP-Erik Steigerwald
                                                   LP-Matt Krull (0-1)

 JUNE                                                               

Sun. 3rd             @ Hatley           (Play suspended - Rain)
                                        (B'wood 2  Hatley 0 - Top 2nd)

Sun. 10th            BYE

Sun. 17th            ELDERON            W 6-5     WP-Kevin Lex (2-1)
                                                  LP-Jason Zinda

***********************************
Fri. 22nd            ALL-STAR GAME      L 16-8    WP-
7:30pm               @ Birnamwood                 LP-
***********************************

Sun. 24th            @ Eland            W 7-5     WP-Kevin Lex (3-1)
                                                  LP-Joe Buss

Fri. 29th            ALMON              W 4-3     WP-Kevin Lex (4-1)
                                                  LP-Brandon Emmel
                                                  SV-Matt Krull (1)

 JULY                                                               

Fri. 6th             ANIWA              L 2-0     WP-Nathan Jansen
@ 7:30pm                                          LP-Kevin Lex (4-2)

Sun. 15th            @ Wittenberg       L 16-8    WP-Erik Steigerwald
                                                  LP-Kevin Lex (4-3)

Fri. 20th            HATLEY             L 8-0     WP-Josh Hahn
@ 7:30pm                                          LP-Kevin Lex (4-4)

Sun. 22nd            @ Hatley           W 6-1     WP-Steve Kunst (1-0)
                                                  LP-Nick Matsche

Sun. 29th            @ Almon            L 3-2     WP-Shawn Kerstner
                                                  LP-Kevin Lex (4-5)

 AUGUST                                                           

Sun. 5th             @ Elderon          L 7-5     WP-Aaron Dobbe
                                                  LP-Kevin Lex (4-6)

---------------------------End of Regular Season---------------------

Sun. 12th         Divisional Playoffs
               Hatley,4 @ Wittenberg, 13 [WP-Krik Steigerwald ~ LP-Josh Hahn]
               Aniwa,11 @ Elderon, 4 [WP-Nathan Jansen ~ LP-Aaron Dobbe] 

Sun. 26th         Divisional Finals
              
Aniwa @ Wittenberg

 SEPTEMBER                                                       

Sun. 2nd         BABA Semi-Finals


Sun. 9th         BABA Grand Championship

2006 Season Schedule

Date           Opponent                            Result                                _______________

Sun. May 7   @ Wittenberg           W  23-22    WP~Matt Krull (1-0)
                                                LP~Erik Steigerwald(0-1)

Sun. May 14  vs. Eland (wood bats)  
(PPD-Rain)  (July 4th makeup)

Sun. May 21  vs. Aniwa (wood bats)  W  10-8     WP~Kevin Lex (1-0)
                                                LP~Brian Swanson (0-1)

Sun. May 28  @ Almon                W  5-4      WP~Matt Krull (2-0)
                                   (10 innings) LP~Eli Bierman
Sun. June 4  BYE

Sun. June 11 vs. Elderon           
L  28-0     WP~Jim Bembenek
                               (win by forfeit) LP~Matt Krull (2-1)

Sat. June 17 @ 6:30pm vs. Hatley    L  13-7     WP~Jason Rieck
(wood bats)                                     LP~Matt Krull (2-2)

*************************************************************************************
Fri. June 23  ALL-STAR GAME 7:30pm  L  5-4      WP~Mike Sivertson
              @ TIGERTON                        LP~Nathan Jansen

[NORTH, Jansen, [AWO] 6Ks, 5.0in, 1x2; Jamie Deruchowski, [WBP] 2x2, HR;
Shawn Kerstner, [AHS] 2x3; Jason Reick, [HLB] 1x3; Erik Steigerwald, [WBP] 1x2;
Brian Rew, [BWK] 1x2]
-
[WEST, Sivertson, [TTT] 13Ks, 9.0in, 1x3; Dylan Berg, [TTT] 1x3, HR;
Kregg Boldig, [BRX] 4x4, 3R~HR; Jon Berg, [TTT] 2x4, RBI; Scott Schoenike, [CLC] 2x2]


*NORTH ALL-STARS*
-
NORTH: Manager, Jay Heal, [HLB]
HATLEY: Mitch Zblewski, Jason Rieck, Mike Corazalla
ELDERON: Ronnie Knitter, Justin Meronk, Brandon Groshek
BIRNAMWOOD: Jeremy Praslowski, Brian Rew, Tim Rew
ANIWA: Nathan Jensen, Jared Szews, Mike Jage
ELAND: Vaughn Steebs, Joe Buss
WITTENBERG: Matt Yaeger, Jamie Deruchowski
ALMON: Shawn Kerstner, Jon Theiss
**************************************************************************************


Sun. June 25 vs. Wittenberg         L 9-0       WP~Erik Steigerwald
                                                LP~Matt Krull (2-3)


Fri. June 30 vs. Eland (wood bats)  W 11-3      WP~Matt Krull (3-3)
@ 8:00pm                                        LP~Joe Buss


Tues. July 4 @ Eland (wood bats)    W 9-7       WP~Kevin Lex (2-0)
                                   (11 innings) LP~Vaughn Steebs

Sun. July 9  @ Aniwa
(wood bats)    L 10-9      WP~Jared Szews
                                                LP~Kevin Lex (2-1)

Fri. July 14 vs. Almon              L 23-10     WP~Brandon Emmel
                               (win by forfeit)
LP~Matt Krull (3-4)

Sun. July 23 BYE

Sun. July 30 @ Elderon              L 11-6      WP~Jason Zinda
                               (win by forfeit) LP~Kevin Lex (2-2)

Sun.
Aug 6   @ Hatley (wood bats)   W 10-4      WP~Kevin Lex (3-2)
                                                LP~Josh Hahn

------------------------End of Regular Season---------------------------

Sun. Aug 13     Divisional Semi-Finals
                  
Birnamwood @ Wittenberg  L 21-15    WP~Eric Steigerwald
                                                     LP~Kevin Lex (3-3)
                 
Aniwa 2 @ Hatley 15

Sun. Aug 20     Divisional Finals
                       Wittenberg 7 @ Hatley 5       WP~Eric Steigerwald
                                                     LP~Nick Matsche

Sun. Aug 27     B.A.B.A. Semi Finals 1:30pm
                   SOUTH-CENTRAL @ EAST
                       
Waupaca @ Clintonville
                    
                   NORTH @ WEST
                       
Wittenberg 3 @ Little Falls 6

Sun. Sept 3     B.A.B.A. Grand Championship 2:00pm
                    
EAST/SOUTH-CENTRAL Winner, @ NORTH/WEST Winner
                       
Clintonville 4 @ Little Falls 15    WP~Dusty Reid
                                                            LP~Brad Everts

2005 Season Schedule

 

Date                             Opponent                               Place                   Result           

Sun. May 8       Wittenberg                Home      L   17-3  [WP~Rick Boda, LP~Kevin Lex]

Sun. May 15      Bye

Sun. May 22      Eland  [wood bats]        Eland     L   10-5  [WP~Vaughn Steebs, LP~Kevin Lex]

Sun. May 29      Hatley                    Hatley    W   11-2  [WP~Corey Krull, LP~Jeremy Schmidt]

Fri. June 3      Almon                     Home      W    9-0  [WP~Corey Krull, LP~Shawn Kerschner]

Sun. June 12     Aniwa [wood bats]         Home      L   16-5  [WP~Brian Swanson, LP~Corey Krull]

Sun. June 19     Elderon                   Home      L   11-6  [WP~Aaron Dobbe, LP~Corey Krull]

Fri. June 24     **All-Star Game**

**@ 7:30pm       West @ North**            Witt      W   20-10

Sun. June 26     Wittenberg                Witt      L    9-8(12 inn) [WP~Paul Kristof, LP~Corey Krull]

Sun. July 3      Bye

Sun. July 10     Eland [wood bats]         Home      W   10-5  [WP~Corey Krull, LP~Vaughn Steebs]

Sun. July 17     Hatley [wood bats]        Home      W    8-6  [WP~Corey Krull, LP~Jason Rieck, SV~Matt Krull]

Sun. July 24     Almon                     Almon     W   14-4  [WP~Kevin Lex, LP~Shawn Kerschner]

Sun. July 31     Aniwa [wood bats]         Aniwa     L   17-9  [WP~Eric Greening, LP~Kevin Lex]

Sun. Aug 7       Elderon                   Elderon   L   12-6  [WP~Jim Bembenek, LP~Kevin Lex]

-------------------------[End of Regular Season Play]--------------------------------

Sun. Aug 14    Division Semi-Finals    

                 Birnamwood @ Elderon                W  7-1          [WP~Kevin Lex, LP~Aaron Dobbe]

                 Wittenberg, 10 @ Aniwa, 13

                 New London, 2 @ Waupaca, 6

                 Plover, 7 @ Scandinavia, 1

                 Marion, 6 @ Gresham, 10

                 Neopit, 4 @ Clintonville, 6

                 Tilleda, 1 @ Little Falls, 11

                 Leopolis, 4 @ Tigerton, 10
 

Sun. Aug 21    North Division Championship

                 Birnamwood @ Aniwa    L  8-6 [WP~Brian Swanson, LP~Kevin Lex, SV~Justin Szews]

                 Plover, 1 @ Waupaca, 4

                 Gresham, 5 @ Clintonville, 16

                 Little Falls, 3 @ Tigerton, 9

 

Sun. Aug 28    B.A.B.A. Semi-Finals

                 Clintonville, 12 @ Waupaca, 7

                 Aniwa, (W) @ Tigerton, (L) (10in)

Sun. Sep 4     Grand Championship

                 Aniwa "Orioles", 1 @ Clintonville "A's", 16
                 [WP-Brad Everts ~ LP-Brian Swanson]
                 -
                 (CVA} John Dunlavy, 4x5; Jim Nighbor, 3x3, HR)
                 -
                 "Brad Everts, named 2005, BABA MVP"

Featured Products

Recent Videos

Recent Photos

Newest Members